Parametry zbraní

Informace na této stránce se změnily po přijetí standardních pravidel FAS, to bylo na jaře 2000. Hlavní změny: jednoručák 90, obouručák 110, štít 50×60. Další informace v prosincových aktualitách.

Bezpečnost

Zbraně nesmějí mít ostré hrany nebo jinak nebezpečné součásti. Před hrou mohou být zbraně testovány na majitelích.

Meče

Meče musejí být ze dřeva (ne z bambusu ani umělých hmot). Záštita může být z jiného materiálu.

Základní charakteristikou mečů je jejich délka (ta se počítá i s rukojetí). V Gawainovi existují některé standardní délky, které jsou jednoznačně upřednostňovány. Meče některých jiných délek jsou tolerovány, ale znevýhodněny.

název délka v cm relativní počet vrchů
standardní délky dýka 40 0
tesák 60 0
jednoručák (střední meč) 90 3
obouručák 100 10
štít 50 × 60 5
tolerované délky bastard 90 20
velký štít 60 × 80 15

Meč i jen o málo přesahující povolenou délku se počítá k většímu typu. Každý meč se smí používat jako jakýkoliv kratší, například jednoručka se může považovat za obouručák. V Gawainovi se nesmí používat meč delší než 115 cm (ani u příšer).

Relativní vrchy nemají žádný skutečný význam (vyskytují se jen na této stránce). Jsou zde uvedeny jen pro představu, jak jsou asi zbraně drahé navzájem. Každé povolání má pro zbraně ve vrších jiné ceny. Viz Nabývání schopností.

Štíty

Štíty mohou být z libovolného bezpečného materiálu.

Střely

Hadrové nebo papírové koule nesmějí obsahovat tvrdé předměty nebo mít rohy. Maximální hmotnost 200 g, minimální průměr 7 cm. (Relativní cena jedné střely je 6 vrchů.)

Luk, kuše a šípy

Luky a kuše nemají omezné vlastnosti, spoléhá se na cit hráčů. Zásadně omezené jsou ale šípy, které musejí mít místo hrotu měkkou pevnou bambulku o minimálním průměru 5 cm. (Relativní cena 10 vrchů, v to patří 4 šípy. Za každý další šíp jeden vrch.)

Obranná hůl

180 cm maximálně. Zpravidla ji mají pouze kouzelníci.

Jiné ruční zbraně

Sekyry, palcáty a řemdihy mohou být povoleny, pokud jsou bezpečné. Sekyry musejí mít velmi měkké ostří, řemdihy musejí mít provaz dostatečně tlustý, aby nemohl nikoho pořezat. Takto schválené zbraně se zařazují, jako kdyby to byly meče stejné délky. Také způsobují stejně velké zranění, to znamená obvykle za jeden život.


Gawain, fantasy hra naživo: www.gawain.pc-slany.cz
Na hlavní stránku - Píše Yuhů - Mail: dusan@pc-slany.cz
Smrt vtipným skřetům!