Pravidla pro boj

Pravidla pro boj se mírně změnila počátkem roku 2000, kdy vznikl FAS. Tento text se snaží podat pravidla jinou formou, než jak je v pravidlech. Podrobnější popis ve Standardních pravidlech boje podle FASu, které jsou součástí Základních pravidlel.

Zásahové plochy a způsoby

Zásah platí do trupu, horních částí končetin. Do hlavy, krku, do rozkroku, přeloktí, lýtek, do kolen, loktů a bot zásah neplatí. Za zásah se považují seky, ne body a pomalé doteky. Všechny zásahové plochy jsou rovnocené, to jest za jeden život.

Při šermu je zakázáno

 • útočit na hlavu a na krk
 • bodat
 • mávat zbraněmi bezhlavě kolem sebe
 • bojovat se dvěma meči najednou
 • Jau

  Kdo je zasažen, odečte si jeden život. Kvůli přehlednosti a kontrole se to dělá přesně určeným způsobem: Když je někdo zasažen, řekne JAU. Od té doby je nezranitelný až do té doby, než řekne svůj počet životů. Mezitím nesmí nic dělat a nemůže být nijak zraněn. (Říkáme, že je v "klidu".)

  Ostatní hesla

  JAU ZA DVA je heslo, jímž se akceptuje silnější zranění. MIMO se říká namísto JAU, když je zasažena nezranitelná část těla. CHA se říká, pokud zranění neplatí kvůli nějakému kouzlu. Heslo BUM používá útočník poté, co zasažená postava nereaguje na útok. BUM ZA DVA (nebo za víc) je hlášení zranění za 2 životy. Není přípustné říkat BUM ještě před zásahem či není-li zásah zřejmý. PRAVIDLO se hlásí při nejasnosti ve výkladu pravidel nebo při nedorozumění. Uprostřed boje smí použít jen organizátor. ZRANĚNÍ přerušuje hru při bolestivém zásahu, používá se při malém počtu hráčů.

  Vyčerpání

  Kdo má jen jeden život, nemůže chodit, leda po kolenou nebo drže se přítele za ruku. Vyčerpaná postava není omezena nijak jinak! Bojovat může normálně, jen nesmí odejít. Vyčerpání končí při změně počtu životů.

  Mdloby

  Hráč s jedním životem může omdlít. V témže souboji už se sám nemůže probrat, ale má šanci, že unikne pozornosti nepřátel a nebude dobit. Po souboji se automaticky probere.

  Omezení kvůli bezpečnosti

  Gawain je hra na boj, nikoliv bojem samotným. Proto je zakázáno používat sílu jinak než při šermu (a i tam se krotit). Zcela jsou zakázány úpoly, chytání protivníků, kopání a vrážení do sebe. Chceme se pobavit, ne pozabíjet.

  Šerm a boj obecně je platný pouze za denního světla. Šerm v noci je o hubu.


  Gawain, fantasy hra naživo: www.gawain.pc-slany.cz
  Na hlavní stránku - Píše Yuhů - Mail: dusan@pc-slany.cz
  Smrt vtipným skřetům!