Systém povolání

Tento text je z roku 98. V květnu 1999 jsem napsal aktuální rozvahu.

Úvod

Kromě čtyř základních povolání vznikají pokusy vytvořit v Gawainovi povolání další. Je to spojeno s několika na první pohled nezřejmými problémy. Ale ten problém největší je fakt, že by v tom mohl být zmatek. Přesto už vznikly kostry některých dalších povolání, některá se i hrála.

Odvozování

Každé další povolání by mělo být založené na nějakém povolání základním. Pro to existuje mnoho praktických důvodů — zejména velikost textu v pravidlech. Dalším důvodem je to, že už se nedá vymyslet mnoho nových schopností, takže nová povolání musejí sdílet vlastnosti povolání starých.

Pokud nehrajete Gawaina delší dobu, doporučuji další pravidla nezavádět. I tak je dovolovat hrát jen hráčům s velkou zkušeností s hrou základního povolání, to zejména pokud jde o povolání vyšší.

Terminologie

Nová povolání dělím do tří skupin na smíšená, vyšší a vedlejší. Smíšená povolání se snaží jednomu hráči dát schopnosti dvou různých povolání základních, třebaže poněkud oslabené (hraničář, bard). Vyšší povolání obsahuje nové, velmi silné schopnosti, které zřejmě patří k oboru (mág, druid, šermíř, assasin). Vedlejší povolání je takové, které přináší mnoho nových schopností, do základních povolání nezařaditelných (alchymista).

Nyní postupně popíšu všechna myslitelná povolání. Ideje se stále vyvíjejí, jaké jsou dnes (1998):

Základní

Válečník, zloděj, léčitel, kouzelník

Základní povolání. Jsou dopracovaná, v poslední době prožívají jen kosmetické úpravy. Nástiny válečníka, zloděje, léčitele, a kouzelníka jsou zde.

Vesničan, žoldák

Nižší povolání určená hráčům, kteří jsou úplně tupí a neudělali ani základní zkoušky. Mají tři životy a jednoruční meč.

Vyšší

Mág

Vyšší povolání kouzelníka. Pro jeho vykonávání jsou podmínkou úspěšně složené těžké zkoušky a častá úspěšná hra kouzelníka. Základem mágových schopností jsou velmi silná kouzla. Pravidla jsou velmi pokročilá a už se podle nich hraje.

Druid

Vyšší povolání léčitele. Může je vykonávat hráč se zkušenostmi s hraním léčitele. Dalšími podmínkami jsou zkoušky a velmi vřelý vztah k přírodě. Největší výhodou druidů jsou velmi pokročilá lesní kouzla. Pravidla jsou hotová a nyní se pouze rozšiřují. Druidi jsou už 4.

Šermíř (Snerk)

Zamýšlené jako vyšší povolání válečníka. V současnosti jsou pravidla v zárodku. Zatím se hrál minimálně. Měl by mít nové válečnické schopnosti, taktiky a silnější útoky. Ty se ale obtížně vymýšlejí.

Assasin nebo Stín

Zatím jenom slova. Podle logiky by mělo nějaké vyšší povolání zloděje existovat. Je problém s novými schopnostmi.

Smíšená

Hraničář

Smíšené povolání léčitele a válečníka, kmenově patřící k léčitelům. Jeho schopnosti jsou směsí válečnických a léčitelských, omezených a vrchově dražších. Pravidla jsou před dokončením, přesto se hrál minimálně.

Bard

Smíšené povolání zloděje a kouzelníka, kmenově u zlodějů. Pravidla jsou v zárodku a ještě se nehrál. Jeho schopnosti mají být založeny na múzických schopnostech hráče.

Střelec

Teoretické smíšené povolání válečníka a zloděje, založené na používání střelných zbraní. Nic není a nehrál se.

Šaman?

Hypotetické smíšené povolání léčitele a kouzelníka. Nic není a nehrál se.

Kouzlící bojovník

Hypotetické smíšené povolání, které asi teprve vznikne a nahradí tak nepoužívaného zaklínače. Problém s ním spojený je jednak v jeho přílišné síle a jednak v tom, že by se při boji nemohl na kouzla soustředit, což by měl.

Doplňková

Zaklínač

Vedlejší povolání, kmenově patřící k válečníkům. Pravidla jsou hotová, ale vůbec se podle nich nehraje. Toto povolání se totiž podle našich posledních poznatků do Gawaina vůbec nehodí. Měl nějaká zvláštní útočná kouzla, která dělala největší problémy.

Alchymista

Vedlejší povolání odvozené od léčitele. Jeho schopnosti jsou založeny na zemní magii. V současnosti jsou pravidla ve vývoji.

Paladin

Vedlejší povolání válečníka. Jeho mírně magické schopnosti by měly být založeny na Dobru. Dobro a Zlo ale nejsou v pravidlech nijak přesněji zakotvena, což činí největší problém. V současnosti pravidla stagnují, přestože už se hrál.

Nekromant

Byly různé pokusy o toto vedlejší povolání založené na různých základech. V současnosti existují jen náznaky některých schopností. Mnohem častěji se hrají temné varianty normálních povolání, obzvlášť úspěšný je v tom Adam se svým nekrodruidem.

Lovec

Historické povolání, jehož schopnosti se odvozovaly od hracího jídla, které postupně zaniklo. Měl střelecké a některé léčitelské schopnosti.

Vůdce

Historické povolání vůdce družiny. Bylo zrušeno, protože to nikdo nechtěl hrát. Jeho smysl spočíval v tom, že byl nositelem poslání družiny, často šlechtického původu. V družině měl mít hlavní slovo a být motorem. Jeho jediná schopnost byla v rozpoznávání terénních značek, které se ale nepoužívaly.


Rasy

Bylo by možné zavést různé rasy. Například Elfy, Trpaslíky, Hobity, Krolly, Barbary, Půlelfy a podobně. Byly o to pokusy, viz Králíčkův rasový doplněk. Nyní se podle toho ale nehraje a asi nikdy nebude.

Role playing

Pro hráče bývá hlavní motivací pro hraní jiných, neobyčejných povolání snaha odlišit se. Ale mnohem lepší by bylo použít hraní odlišné role. Vždycky je lepší hrát bez pravidel chorobnou závislost na žvýkacím tabáku, než podle pravidel zabíjet draky pohledem. Stejně tak se hraním rolí dobře odliší rasy, mnohem lépe než pravidly.

Proto jsou dnes tendence odlišovat nová povolání spíše herním projevem, než na to psát zbytečná pravidla. Má to tu výhodu, že si každý hraje to, co mu nejlépe sedí.

Jak se dělají nová povolání

Vezmi základní povolání, od kterého chceš odvozovat. Vymysli pro nové povolání jméno, mělo by vyjadřovat hlavní novoty. Vymysli nějaké nové schopnosti. Urči, kolik vrchů bude každá nová vlastnost stát a kolik vrchů budou stát vlastnosti sdílené se základním povoláním. Urči, podle jakých přestupových tabulek se bude postupovat. To je ta snazší část.

Mnohem větší práce začíná při odlaďování. Nejhorší je zavedení nových vlastností a schopností tak, aby byla hratelná a ladila s duchem pravidel. Další úskalí je v tom, že bude nové povolání moc silné. Ostatní na to nadávají. Takže se nakonec vyplatí nová povolání nedělat a spokojit se se čtyřmi základními.


Gawain, fantasy hra naživo: www.gawain.pc-slany.cz
Na hlavní stránku - Píše Yuhů - Mail: dusan@pc-slany.cz
Smrt vtipným skřetům!