Aktuality Gawaina

Listopad 1999

Věstníky:

 Jaro 1999, Září 1999, Říjen 1999, Listopad 1999, Prosinec 1999

Jaro 2000, Září 2000, Říjen 2000

Léto 2001, Září 2001

Protože jsem se na žádné akce v poslední době nepodíval, píšu jenom to, co mi donesli poštovní pavouci a holubi:

Maldorská kniha - 3. Šatrh - Erwin o délkách mečů - Red píše o Lakárii - Zpráva o Dravci - Moje poznámky k dravci

Maldorská kniha

Křeček mi poslal úžasnou knihu. Jmenuje se Maldor, což je jméno jedné daleké země (někde kolem Tanvaldu?). Knihu napsal Ondra, jeden z tanvaldských, kteří hrají Gawaina. V knize je kompletní popis všech v Tanvaldu odehraných Gawainů s příhodami, legendami, fotkami a s neuvěřitelně podrobným rejstříkem. Celou knihu doprovázejí báječné ilustrace. Docela jsem zíral.

V průvodním dopise Křeček zmínil, že v knize chybí popis dvou posledních tanvaldských Gawainů. Prý to nestíhají. Takže jich odehráli už sedm. Hm.

3. Šatrh

Další akce, na které jsem nebyl a která se prý povedla. Říkal mi to Egon. Hrálo se v Praze v nějakém podzemí. Výjimečně dobré ohlasy přicházejí z mnoha stran. Šatrh doporučuji! (odkaz)

Erwin o délkách mečů

Napsal mi Erwin (příští tvůrce Silmarillionu, spolutvůrce Frašky). Má velice zajímavý návrh co se délek mečů týká. Cituji část jeho textu, která se týkala délek mečů:

... A k tvému článku o délce mečů - momentálně mám široké kontakty na tvůrce masových bitev (na Moravě - PP, 5 armád ...). Byl vyvinut nový standard zbraní - jednoručák 90cm , obouručák 110 cm a štít 60×50 cm . Tímto se to přiblížilo ke Gawainovi a dalším podobným akcím (je velmi pravděpodobné, že se bude dost široce tento standard prosazovat - měl by platit minimálně na masových akcích a možná ovlivní později i menší akce). Já jsem poměrně nadšen tímto zkrácením, protože taky nemám rád dlouhé zbraně - řekl bych, ze tyto hodnoty jsou v současné době poměrně slušné a bylo by dobré je delši dobu podržet. - měj se ERWIN

Stručně řečeno, toto je starý UnicorNský standard.

K tomu dodávám, že nejsem proti změně Gawainských délek, ovšem za následujících předpokladů:

  1. Musí se domyslet ještě nějaká standardní kratší délka (navrhuji 60cm), třeba pro léčitele.
  2. Dřívější gawainské délky se z preferovaných změní na tolerované (tedy nebudou tolik znevýhodněny). 115 cm obouručák bude znevýhodněn, ale nebude zakázán. Přepíšou se počty vrchů.
  3. Že štít s úhlopříčkou 1 metr je šílené, víme. 50×60 cm (úhlopříčka 78) mi přijde akorát. Opět starší rozměry nezakazovat, pouze relativně znevýhodnit.
  4. Dohodnutý standard musí být dodržován všemi tvůrci na všech důležitých hrách. Ne že změníme pravidla a za rok přijdou nějací velcí šéfové s tím, že obouručák bude 120!
  5. Musí s tím souhlasit zástupci všech gawainských povolání.

Takže prosím pište nápady, pište komentáře. dusan@pc-slany.cz Napište, prosím, i když s tím docela souhlasíte. Změna délek mečů se nedělá každý rok, chce to pořádně probrat.

Red píše o Lakárii

Přišel mi od Reda mail, který zní takto:

Čau Yuhů

Byl jsem na té druhé Lakárii a docela se mi to líbilo. Dopoledne bylo sice trochu zmatené, ale kolem 12 hodiny se to už urovnalo a bylo to príma. To podzemí bylo úplně SUPER!! Běhali tam speleokanibalové s baterkami na hlavách a dobrodruzi měli k dispozici jenom takové malé dortové svíčky. Ty prostory byly dost rozlehlé a hlavně veliké. Škoda, žes nejel, stálo to za to. Už jenom kvůli tomu podzemí.

Jinak já jsem tam byl jako CP-nájemný vrah, ale protože tam si mě nikdo nenajímal (zabedněnci), tak jsem v druhé půlce hry udělal destrukční tým s babou kořenářkou (jedy atd.). A vůbec jsem si tady dobře zabojoval i na meče (jeden můj souboj trval 25 minut -- protivník měl 22 životů) a celkově se mi to libilo. Byla tam ještě postava Mirka Dušína, ale to by bylo na dlouho. Můžu Ti s klidem říct, ze to bylo o DOST lepší než první Lakárie. Měj se a pevnou ruku přeje

RED

Měl jsem v úmyslu v tomto termínu jet na Dravce, proto jsem na Lakárii nejel. Asi jsem prohloupil. (Azrikova stránka obsahuje přinejmenším pravidla.)

Zpráva o Dravci

Ani na Dravec jsem se nakonec nedostal, ale to jsem asi udělal dobře. Hodnocení mi poslal Roman Krejčík (hrací jméno si nepamatuji). Trochu jsem se pokoušel text počeštit, (dodal jsem kurzívové mezinadpisy):

Nazdar Yuhů !

Dnes jsem přijel z Dravce a rozhodl jsem se napsat svůj nazor o této akci a to ze dvou důvodů: byla použita gawainovská pravidla a byla to velice špatná akce.

Na Ostrově Dravec bylo asi 30 až 40 hráčů. Když jsme přijeli, docela nás udivilo, že organizátoři jsou jenom čtyři. Začínalo se v sobotu. Hra se tvářila gawainovsky a byly nám uznány tituly z jiných Gawainů. U mistrů povolání jsme dostali karty postav. Tady jsem se také potkal s vůdcem magické gildy a nabyl dojmu, že znám kouzelnická pravidla víc než on sám. (což byla asi pravda, jelikož ani pořádně nevěděl, co je to materialní podpora) Potom následoval nešťastný úvod do hry - audience u guvernéra ostrova - ta celkem dost porušovala kralíčkovo zakladní pravidlo o plýtvání časem. Postavy chodily ke guvernérovi po jedné a to zabralo celkem asi tak 2 hodiny, no prostě se audience skončily v poledne. Navíc se pri adiencích nic nestalo. Otázka na herní jméno a původ, potom jméno hráče a vybrání 100 Kč za registraci. (na dalších Dravcích už jen 20 Kč, tam už ovšem nepojedu) Nevím, za co se vybíralo tolik peněz, jelikož organizátoři celkem nic nedělali, ani pitná voda nebyla. (Na Pravdě jsme za cely týden zaplatili dvacku, a to jsme ji museli Kralíčkovi skoro vnutit.)

A pak konečně začala "hra".

Denertova (hlavní organizátor) představa byla svět s absolutní svobodou postav. Hráči si měli hru tvořit sami. Byla tu jednoduchá zápletka a hráči ať si ostatní vytvoří sami. Mělo být pouze pár questů dělaných přímo organizátory. Nakonec nebyl ani ten pár, ale jenom jeden a půl. Půlka byla hned zpočátku. Vydali jsme se na obhlídku okolí hradu. Nalezli jsme osobu prostřelenou šípem, která než zemřela, řekla, že viděla zabít muže na ostrově.

Střelce jsme nenařli a informaci jsme doručili guvernérovi a dostali nějaké peníze a potom se dlouho nedělo nic. Někteří lidé bloumali bezcílně po lese a my jsme se z nedostatku jakékoliv akce rozhodli stát lapky. Celkem neúspěšně, jelikož většina lidí zalezla do hospody, kde byly dva sudy piva, ze kterých se nepřetržitě točilo. Podle mne měli lidé na neúspěchu také svůj podíl. Spousta jich akci pojmula ze 2/3 jako sezení u piva s ostatními s tím že si mezi tím občas zařermují. (Nevím, jestli můžu říkat neúspěch, protože dost lidem to vyhovovalo.) Celý quest byl až někdy o páté. Ochrana karavany a souboj s žabáky. Byl dokonce dobrý, jenom kdyby tak nebyl jediny za den.

Železné zbraně

Ale i tady byly nekteré nagativní věci. Třeba totální neznalost zakladních pravidel. Když se mě každý ptá, co je to SOMNOS nebo AVENE, tak je to špatně. Myslím, že pravidla znal tak Denert, ostatni tak soubojová hesla JAU a BUM. (Když kouzelník žabáků musí číst SOMNOS z papíru, tak nevypadá jako mocný kouzelník.) Další věc, která se mi hodně nelíbila, byl člověk s železným mečem! Tvrdil, ze je to bezpečnější než dřevo (nevim jestli je, ale rozhodně bych ho nekombinoval se dřevem). Organizátoři tvrdili, že by bylo lepší, kdyby mělo vice lidí železné zbraně. No nakonec z toho bude železná akce.

Slovní fotbal

Večer (22.00) nám sice někdo nabízel quest (možna to tedy byl druhý ve hře), ale vzhledem k tomu, že byla totalní tma a jak vypadala hra předtím, tak jsme ho odmitli.

Chtěli jsme odjet už v sobotu večer, ale nakonec byl ten jeden quest a potom taky tma, takže jsme odjeli až v neděli ráno. Co se dělo v neděli tedy nevím, ale když jsme odjížděli, tak byla většina v hospodě a hrála slovní fotbal.

Jestě jsme prohodili pár slov s Denertem. Má to být více středověk a ne fantasy. Prý uplně předělají kouzelníka (nelíbí se jim sytém jednoslovných kouzel) a bude mít úplně jiný system. Ostatní povolání nevim, ale pravidla stejně nikdo neuměl (a navíc se nic nedělo). Denert říkal, že to mělo být lepší, že přijelo málo lidí a 300 m od hradu měla stát ještě vesnice (možná by to bylo lepší, ale nevím jak by to 4 organizátoři stíhali).

Co se mi jeste nelibilo :

Co se mi líbilo:

Byla to denertova prvni akce tak dalsi bude treba lepsi, ale spíš ne vzhledem k tomu jake úpravy se chystají (železo, úprava kouzelníka, možná úlpně jiný systém pravidel).

Sepsal Farin, kouzelnik druziny Cyrgai

ve světě za branou

Roman Krejčík

roman.krejcik@ruk.cuni.cz

Moje poznámky k Dravci

Vím, že nemohu soudit akci, na které jsem nebyl, ale čtením pravidel jsem si částečný obraz udělal.

Přestože předchozí názor (ten mail) byl převážně negativní, určitě nelze na Dravce zanevřít. Znám spoustu lepších her, které se ale neuskutečnily! Tím, že se Dravec uskutečnil, se automticky posunul mezi ty lepší. Myslím si, že Denert chápe problémy, se kterými se při hře setkal a příště už to bude zase o dost lepší (vzpomeňme na údajný rozdíl mezi 1. a 2. Lakárií).

Osobně si myslím, že pravidla Gawaina nejsou pro svět příliš vhodná a nedají se dobře upravit (kdyby to šlo snadno, už jsem to dávno udělal). Co chápu jako problém Dravce, je jeho úporná (a podle mě zcela laická) snaha předělat systém povolání. Nebo šahat na kouzelníka. Ne, že by pravidla byla něco svatého, ale proč předělávat pravidla ještě předtím, než je vyzkouším? Co mi ale obzvlášť vadí, jsou kombinovaná povolání, při kterých se příliš mnoho věcí prozradí příliš mnoha lidem.

Určitě se zkuste podívat na další Denertovy akce. Pozvánka bude na stránkách Dravce.


Gawain, fantasy hra naživo: www.gawain.pc-slany.cz
Na hlavní stránku - Píše Yuhů - Mail: dusan@pc-slany.cz
Smrt vtipným skřetům!