Aktuality Gawaina

Prosinec 1999

Věstníky:

 Jaro 1999, Září 1999, Říjen 1999, Listopad 1999, Prosinec 1999

Jaro 2000, Září 2000, Říjen 2000

Léto 2001, Září 2001

www.gawain.pc-slany.cz/aktuality/

Toto číslo aktualit musí být o nejdůležitější věci, která se za poslední dva roky stala. Sešel se asi tucet tvůrců různých her a dohodli se na spolupráci. Pracovně se mluví o Fantasy asociaci -- sdružení příznivců her v přírodě. Zkráceně FAS. Měl jsem tu čest být setkání přítomen.

K čemu bude FAS?

Co bude FAS?

Nevíme, jak pevnou či volnou strukturu zvolit. Každopádně nechceme být žádná moc registrovaná organizace s příspěvky, předsedou nebo tak. Na druhou stranu nechceme být ani tlupa namyšlených řvounů, kde každý mluví do všeho. Status FASu by se měl domluvit na příštím setkání tvůrců a organizátorů, které bude v únoru 2000. Nechceme mít majetek, ale minimálně tu internetovou stránku budeme muset vlastnit.

Těžiště práce FAS zatím spatřuji ve sjednocování pravidel. Například se už docela dohodly standardní délky zbraní a základní soubojový systém.

Nechceme být nějakou uzavřenou skupinou, která se bude chvástat tím, jak je skvělá, a ostatními pohrdat. Máme upřímný zájem spolupracovat s každým, kdo má zkušenosti s organizováním fantasy her z přírodě. Zatím se sešli zástupci asi deseti her. Nevzpomínám si na všechny, ale podle standardních pravidel bychom příště měli hrát naříklad na těchto akcích: Zlenice, Lakárie, Silmarillion, Florie, Lukov, UnicorN, Gawain. Doufáme, že se přidá Kadorgeddon, Beruška a další.

Pravidla

Standardní pravidla se snažíme udělat co nejstručnější, pak by neměla tvůrce her svazovat. Když budu chtít udělat nějaké změny, napíšu prostě třeba "opírám se o pravidla FAS, ale zásah do těla je za dva". (To byl jen příklad!!) Má to tu výhodu, že nebude muset být v každých pravidlech napsáno, že meče jsou ze dřeva, kam platí zásah a spousta dalších keců. Soubojový systém je až na detaily shodný s gawainským. Koordinátorem psaní pravidel je Erwin.

Délky zbraní

Nejdůležitější a nejkontroverznější úprava pravidel spočívá ve stanovení standardních délek zbraní. Vypadá to takhle: 30, 60, 90, 110. (Příšerné meče 140.) Délka 110 se považuje za obouruční. Záleží na tvůrci hry, jak se která délka bude používat (kterým povoláním) či zda dovolí změny. Například Gawain přepočítá vrchy a také bude ještě nějaký čas tolerovat délku obouručáku 115, nikoli však u nově vyrobených zbraní.

Standardní štít se musí vejít do obdélníku 50×60. (V Gawainovi není problém s jinými velikostmi, přepočítají se vrchy.) Jsou tam ještě nějaké jiné detaily, které si nepamatuji. Bude to všechno v tom textu od Erwina. 

Stránky

Největší problém bude s centrálními stránkami, protože je musí někdo vlastnit. Existuje nebezpečí, že po letech, až se ta stránka stane známou, použije ji vlastník k soukromým účelům. No, ale zatim ji uděláme, co bude za pár let, je teď jedno. Rozhodli jsme ale, že to bude stránka minimalistická, která bude obsahovat skoro jenom odkazy a minimum autorského textu.

Ze stránky povedou odkazy na všechny hry a na stránky pravidel, kontaktů a akcí. Tu hlavní stránku zatím budu stavět já (takže jsem potenciální uzurpátor). Kontakty shraňuje Min, můžete jí poslat svoje data na lojkova@iach.cz , ale raději později. Akce si zaznamenává Azrik -- plisek@troja.fjfi.cvut.cz . Erwin@email.cz píše pravidla, ale má toho plný kecky, tak mu nepište, pokud to není důležité.

Pracovní stránku FASu najdete na www.mujweb.cz/www/faspracovni/ .

O schůzce FAS

Tohle všechno jsme domluvili v sobotu 27 v nějaké klubovně na Kačerově. Byli tam Azrik, Deff, Erwin, Hnikkar, Krisklad, Lemming, Min, PB, Xehult, Xirkan, Yuhů. Byla to akce zvaná, takže pokud jste o tom nevěděli, tak to není divné. Jednalo se od devíti, já přijel až před druhou, takže jsem byl relativně čerstvý. Končilo se asi v pět, pak se hrály karty, totiž UNO, pro mě zcela nová hra, takové skoro prší. Prohrál jsem tři sehrávky ze čtyř. No nic.

Z toho srazu jsem měl podstatně dobrý pocit. Další sraz by měl být 12. února v Brně. Pořádá Erwin@email.cz .

Změny pravidel Gawaina

Přijetí pravidel FAS bude znamenat některé drobné úpravy v gawainských pravidlech. Největší změny budou zřejmě v délkách zbraní, to se promítne i do počtu vrchů za různé délky. Délky dosud pouze tolerované se stanou standardními, délky dostud standardní budeme nějaký čas tolerovat (115).

Dále uvažujeme o změně účinku (a ceny za výrobu) kouzelných zbraní -- měly by brát +1 vždy (ne pouze první zásah) a byly by časově omezené. To se ale musí napřed probrat.

Pomalu vymýšlíme pravidla pro světlo a jeskyně. Inu, hodně pomalu.


Gawain, fantasy hra naživo: www.gawain.pc-slany.cz
Na hlavní stránku - Píše Yuhů - Mail: dusan@pc-slany.cz
Smrt vtipným skřetům!