Co je Gawain

Skoro dračák - Kdo to hraje - Je to bezpečné? - Fantasy svět - Jak vypadají akce - Proč "Gawain"?

Z pohledu smrtelníků...

Mládež se honí po lese a mlátěj do sebe klackama, ještě si něco udělají! Hrajou si na trpaslíky, kdyby raději dělali něco užitečného!

... a doopravdy

Gawain je bojová hra, při níž se chodí, přemýšlí, taktizuje, šermuje dřevěnými meči, střílí a kouzlí. Také se obchoduje, odpočívá se a nadává. Ale hlavně se hraje. Hra se odehrává ve fantastické středověké zemi, velmi kouzelné, trochu pohádkové. Hráči mají v této zemi nějakou roli a poslání. Chodí po světě, bojují s nepřáteli a radí se s přáteli tak, aby poslání naplnili.

Skoro dračák

Kdo zná Dračí doupě nebo podobné hry na hrdiny, může si tažení představit jako dobrodružství. Rozdíl je v tom, že je to všechno ve skutečnosti a roli Pána jeskyně přebírá tým organizátorů.

Kdo to hraje

Gawaina může hrát každý patnáctiletý nebo starší člověk, který má fantazii. Neměl by mu vadit pohyb v přírodě a souboje na meče. Žádné jiné omezení neexistuje, hrají kluci i holky. Stačí si udělat meče, naučit se pravidla, sehnat trochu stylový oděv, domluvit se s kamarády a vyrazit někam ven. Nemusí se hrát jen Gawain, existují i jiné podobné hry.

Je to bezpečné?

Kdysi jsem váhal, zda se dají dřevěné meče ve hrách vůbec používat. Dnes se svému váhání divím. Mohu totiž zodpovědně prohlásit, že šerm dřevem je velice bezpečná zábava. Ovšem za dvou podmínek - meče musejí být bezpečné (před hrou se schvalují nebo zkoušejí na majitelích) a nesmějí šermovat debilové (to se pozná po několika sekundách) -- takových lidí je ale málo. Srovnám-li Gawaina s klasickými sporty z hlediska bezpečnosti, potom je někde uprostřed. Například hokej nebo fotbal jsou oproti šermu dřevem úplná vražda. A další zdánlivý paradox - znalci šermu se železem tvrdí, že železný meč je mnohem bezpečnější než dřevěný.

Fantasy svět

Děj se odehrává ve středověko-pohádkovém světě plném kouzel, příšer, draků, králů, kostlivců a tak. Často se tomu říká fantasy svět. Jeho předloha pochází z fantasy literatury (zejména Tolkien).

Jak vypadají akce

Většinou se hraje během víkendu. Některé hry jsou třeba jen na jeden den, jiné i na několik dní. Trochu podrobněji se rozepisuji jinde.

Proč "Gawain"?

Řekněme, že to slovo nic neznamená. Ale přesto jsem o názvu hry něco napsal.

Proč hrajeme

Nesnažíme se něco napodobovat, netrénujeme šerm pro diváky. Nesoutěžíme. Prostě nás to baví. Hrajeme si. O motivech hraní také pojednává jeden nudný text.


Gawain, fantasy hra naživo: www.gawain.pc-slany.cz
Na hlavní stránku - Píše Yuhů - Mail: dusan@pc-slany.cz
Smrt vtipným skřetům!