O názvu hry

Na první hře jsme si pro krále jméno Gawain náhodou vypujčili z Artušovských příběhů. No a pak už to zůstalo. Mimochodem, čteme to velmi česky: [gavajn]. Skloňujeme podle životného rodu pán.

Gawain byl jeden z Artušových rytířů kulatého stolu. Vystupuje v několika literárních dílech. Je to zejména Artušova smrt od sira Malloryho a anonymní příběh Pan Gawain a Zelený rytíř.

Kniha Artušova smrt je asi tisícistranné dílo povšechně popisující příběhy rytířů Kulatého stolu. Ačkoli Artuš a spol. žili někdy kolem roku 450 našeho letopočtu, příběhy vznikly mnohem později a Mallory je zapsal až na konci středověku. Místy je to velice nudné, místy směšné a místy úchvatné. Získal jsem z toho pocit, že hlavní životní úděl tehdejších rytířů spočíval v hodování a vandrování po světě. Přitom rytíři vysvobozovali krásné panny, pronásledovali pohanské stvůry a když se náhodou potkali s jiným neznámým rytířem, tak se navzájem urazili a potom navzájem čestně zabili.

Sir Gawain and the Green Knight je dílo tematicky podobné, i když, jak jsem se dozvěděl od kamarádky Kiry, mnohem více filosofické. Rozsáhlou studii o této knize napsal J. R. R. Tolkien, díky čemuž se o ní ví. Děj spočívá v tom, že jakýsi Zelený rytíř jednou urazil krále. Gawain ho chtěl pomstít, ale byl Zeleným rytířem upozorněn, že si do něj může praštit, ale ať počítá s tím, že mu Zelený rytíř za rok tu ránu vrátí. Gawain Zelenému rytíři setnul hlavu, ten si jí ale sebral a Gawainovi oznámil, že má za rok přijet k Zelené kapli. Gawain tam hrdinně přijel a Zelený rytíř ho praštil stejným způsobem, ale Gawain tu ránu přežil, protože předtím od manželky Zeleného rytíře dostal kouzelný zelený pás. Od té doby měl škrábanec na krku zelený pruh ve znaku. Zdůrazňuji, že takhle je to strašně zjednodušené!!!

To, že jsem hře nechal název Gawain, spočívá i v tom, že toto slovo lze vykládat jako anglickou zkratku Game And Warfare Adventure In Nature.


Gawain, fantasy hra naživo: www.gawain.pc-slany.cz
Na hlavní stránku - Píše Yuhů - Mail: dusan@pc-slany.cz
Smrt vtipným skřetům!