Podobné hry

Pán prstenů - Fraška - UnicorN - Beruška - Šatrh - a další

Naposledy aktualizováno někdy na jaře 1999, takže dost věcí je jinak.

Bitvy

Nejrozšířenější druh Gawainu podobných her. Většinou se to odehrává na nějakém hradě a hra je téměř bez pravidel. Nikdy jsem na žádné nebyl a nic o nich nevím.

Pán prstenů

Na Pánu prstenů jsem také nikdy nebyl, ale říká se, že to bývá dost dobré. Hrají dvě strany proti sobě, počet hráčů jde přes stovku. Hraje se na nějakém terénu a dobývají se věže. Systém pravidel je relativně rozsáhlý, ale nikdy, pokud vím, nevydržel do příští hry. Hlavní rozdíl od Gawaina je to, že hráči hrají proti sobě a ne proti organizátorům.

Podobná hra je Silmarillion, na kterém jsem v roce 1998 byl. Bylo to velice špatné. Zděšen napsal jsem Hodnocení Silmarillionu.

Fraška

Na hradě Cimburku se podvakráte hrála Fraška. Byl to pokus o naprostou simulaci středověkého světa. Hráči hráli proti organizátorům i proti sobě navzájem. Každý hrál jednak za sebe a jednak za svoje město. Děj spočíval ve válce měst proti sobě a ve skupinových výpravách - questech. Napsal jsem hodnocení z roku 98. V létě 99 to prý bylo už o hodě lepší.

UnicorN

Gawainovi velice podobné hry, pořádané pražským sdružením UnicorN. Od Gawaina se vlastně liší pouze mnohými detaly v pravidlech, ale systém hry byl stejný. Hlavní podobnost spočívá ve čtyř až šestičlených družinkách, které bojují jen proti organizátorům. Hraje se ale velmi zřídka a dnes skoro už vůbec ne, pokud vím.

Beruška

Společnost pro ochranu Berušky je činná na Moravě. Koordinuje to Lopo. Udělali dvě hry. Systém pravidel sdílejí s UnicorNem. Hlavní rozdíl od Gawaina byl v tom, že neexistovaly družiny a každý hrál na svou vlastní pěst. Ale také se bojovalo jen proti organizátorům. Pokud jste někdy slyšeli o Barušce, podobnost je čistě náhodná :-)!

Šatrh

Hlavní vtip hry je v tom, že se nehraje na životy nebo na magy, hráči prostě sami poctivě uznají, kdy dostali smrtelnou ránu, kdy mají probodnutou nohu nebo kdy už jsou mentálně vyčerpáni. Účelem není zvítězit, ale zahrát si a vyblbnout se, pokud to chápu dobře. Kdo na tom byl (zatím jsem neměl tu čest), tvrdí, že je to naprosto bombastické. Určeno spíše vyspělejším hráčům.

A další

Her podobných Gawainovi existuje spousta, ještě vím o Zlenicích, Kadorgedonu a o Lakárii. Další informace lze získat na stránkách, které se těmto konkrétním hrám věnují. Takže několik málo odkazů na cizí stránky. A i Gawain se hraje na různých místech.


Gawain, fantasy hra naživo: www.gawain.pc-slany.cz
Na hlavní stránku - Píše Yuhů - Mail: dusan@pc-slany.cz
Smrt vtipným skřetům!