Možné problémy

Pokud máte problémy se zobrazováním těchto stránek, zde je několik rad.

Cestina - Negfungující odkazy - Ujeté záložky - Rozsypaná grafika - Rámy blbnou - Otevírání souborů z Wordu

Cestina / Čeština

Vsechny texty jsou kodovany podle Widows-1250. Pokud je vas prohlizec nastaven jinak a chcete cist česky, musite nastavit kodovani. Postup je v kazdem prohlizeci jiny.

V Microsoft Internet Exploreru zvolite z nabidky prikaz View-Options... a na karte General je vespod tlacitko Font settings. Tam nastavte vsude stredoevropske kodovani a MIME encoding Windows-1250. V ceskem Exploreru to neumim, ale urcite to nejak jde.

V Netscape Navigatoru v nabidce Options je Document encoding a v podmenu vyberte Central European (Win-1250).

Definice kodování mám umistenu v meta tagu na zacátku zdrojoveho kodu. Umi ji prečist klienti pouzivající http protokol 1.1 a vyssi. Takze pri velkych problemech si stranku ulozte, zobrazte zdroj, smazte prvni meta tag, ulozte a zkuzte to znovu nacist.

Omlouvam se vsem uzivatelum starsich terminalu Unixu a Macu. Ti si neprectou česky nic. Strycka Billa rad nemam, ale v tomhle doporucuji Windows.

Nefungující odkazy

Tyto stránky jsou čas od času upgradovány, takže se mění umístění souborů. Je možné, že si váš prohlížeč pamatuje staré odkazy. Takže napřed zkuste refreshnout stránku s odkazem. (Třeba klávesou F5.)

Pokud to vyhodí nějaké divné hlášky jako že není spojení, tak zkuste View-options-Navigation-Clear history (nebo smazat soubory v adresáři C:\Windows\Temporary interenet files). Potom všechno refreshnout a zkusit to znova.

Nejnovější poznatek uživatelů říká, že tento problém je spojen s Netscape Navigatorem. Microsoft Explorer přepíná správně.

Ještě novější poznatek se týká velkých písmen na začátku jmen souborů. Takže další možnost, jak zobrazit nefungující odkaz, je kliknout na něm pravým tlačítkem, vybrat Otevřít v novém okně (či Oupn in ňů windou), počkat si na chybovou hlášku a pak v adrese změnit velikost prvního písmena posledního slova.

Ujeté záložky

Pokud si v prohlížeči nastavíte největší písmo, některé záložky v knize odjedou. Napravit to můžete ve View-Font-Large nebo menší. Třebaže tohle už jsem opravil.

Rozsypaná grafika

Zkuste maximalizovat okno prohlížeče, občerstvit stránku nebo přepnout zapínání obrázků.

Rámy blbnou

Pořiďte si co nejnovější prohlížeč. Nejde-li to, přepínejte přes pravé tlačítko - Open in new window. Nejlépe je otevřít si takto Seznam stránek.

Otevírání souborů z Wordu

Na každém počítači a na každé síti to funguje jinak, takže nebuďte ničím překvapeni. V první řadě musíte znát hesla, bez nich to nepůjde určitě. Ale ani s jejich znalostí se to nemusí podařit. Je potřeba Word alespoň verze 6. Po načtení souboru se Word zeptá na heslo.

Pokud na vašem počítači zrovna není, klikněte na Wordovský odkaz pravým tlačítkem a zvolte volbu Uložit cíl jako. Pak si to odneste na disketě někam, kde to přečtete.

Jiný problém může nastat, pokud se vám soubory Wordu zobrazí v rámu prohlížeče, ale nepůjde s nimi nic udělat. Tehdy pomohou jedině klávesové zkratky ctrl P, to je Tisk, a F12, to je Uložit jako.


Gawain, fantasy hra naživo: www.gawain.pc-slany.cz
Na hlavní stránku - Píše Yuhů - Mail: dusan@pc-slany.cz
Smrt vtipným skřetům!