Příspěvek k délkám mečů

31.8.1999

Je zřejmé, že různí tvůrci mají rozdílnou představu o tom, co je jednoručák a co tesák atd. Například na Moravě se dle mé zkušenosti objevují podstatně delší meče než v Čechách. Takže je jasné, že vyhlásit něco, jako že jednoručák má metr a obouručák metr dvacet, je blbost, protože s tím se třeba tvůrci zvyklí na kratší zbraně nikdy nesmíří. Je ale možnost vyhlásit "vyvolené délky" zhruba po patnácti dvaceti centimetrech, na které by se dřeva řezala. Pak by moravský jednoručák mohl být českým obouručákem a tesák jednoručákem (například). Hráči by byli v pohodě, protože ačkoliv by jejich zbraně měly jinou funkci, nebusely by se řezat.

Samozřejmě že by mi nejlépe vyhovovaly vyvolené délky převzaté z Gawaina: 115 - 100 - 85 - 60 - 35, ale dobře chápu, že pro někoho jsou nemyslitelné. Obzvláště tuhou diskusi čekám v intervalu kolem devadesátky a stodvacítky. Také jsem se s většinou lidí shodnul v tom, že nemá smysl mluvit o délce čepele (plus rukojeť), ale pouze o celkové délce.

Můj návrh je prostě stanovit v intervalu 30cm až 150cm (tohle číslo 150 jsem fakt už viděl) několik (asi tak pět šest) vyvolených délek bez ohledu na to, jak se která bude jmenovat nebo používat. Všechna pravidla všech her by se těmto těmto délkám měla přizpůsobit. Tímto deklaruji vůli přizpůsobit pravidla Gawaina délkám mečů, které se po široké diskusi dohodnou.

No a na závěr musím důrazně připomenout, že se kloním spíše ke kratším dřevěným mečům a že zcela odmítám délky převzaté ze železného standardu, protože mluvím o dřevě a to je něco úúúplně jiného než železo.


Gawain, fantasy hra naživo: www.gawain.pc-slany.cz
Na hlavní stránku - Píše Yuhů - Mail: dusan@pc-slany.cz
Smrt vtipným skřetům!