Tažení a svět

Akce Gawaina může probíhat podle dvou různých modelů. Jedním modelem je tažení, druhým svět.

Tažení

Zakládá se na fenoménu družiny. Ta je tvořena pěti hráči. Družina během hry tvoří celek se společnými zájmy a nikdy se nerozděluje. Družina má během tažení minimální svobodu pohybu, většinou jde po pevně dané trase. Ostatní družiny jako by neexistovaly, boj mezi družinami je zakázán. Drak je první družinou třeba zabit, načež druhou sežere. Nejmocnější předměty se vyskytují tolikrát, kolik je družin. Je to velmi nereálné. Na druhou stranu jdou ale hráči z akce do akce a zpravidla se nenudí. Hra má nějakou dějovou linii a pokud má být obyčejná, je relativně snadná na přípravu.

Svět

Svět je založen na svobodě hráčů. Každý hraje za sebe. Každý má úplnou svobodu, může jít, kam chce a bojovat s kým chce. Kdo se o dobrodružství nezajímá, ten se k němu nedostane. Buďto draka zabiju já, anebo někdo jiný. Nejmocnější předmět je jeden a kdo ho dostane, ten ho má. Je to velmi reálné. Na druhou stranu hráči tráví většinu času bezduchým blouděním v terénu. Odehraje se relativně málo soubojů, které sotva zapadají do dějové linie. Pokud to má mít nějakou myšlenku nebo návaznost, těžko se svět připravuje.

Co je lepší?

Pokud si chcete zabojovat a zakouzlit, jít nažhaveni z akce do akce a přitom přemýšlet o pravých jménech a bojových pozicích, je pro vás lepší tažení. Kdo si chce víc zahrát svoji roli, sednout si v hospodě, když je nálada, nebo si zaintrikovat na královském dvoře, přemýšlet o podstatě magie spíše než o jejím použití, tomu se bude lépe hrát ve světě.

Naše praxe

Z třiadvaceti odehraných Gawainů bylo dvacet tažení a jenom tři světy. To o něčem vypovídá. A myslím si, že v tom spočívá hlavní výlučnost Gawaina mezi podobnými hrami - je jím fenomén tažení.

Ale v oněch taženích bylo často velmi mnoho prvků ze světa, nejčastěji dobře fungující městečko, občasná svoboda pohybu nebo mistři povolání.

Zkušenost, kterou jsem si odnesl z různých pokusů o kombinaci světa a tažení vyplývá jednoznačný závěr: Nejlepší je buď to hrát čistý svět, nebo čisté tažení. Jakékoli hybrydy jsou neživotaschopné. Ale můžu se mýlit.


Gawain, fantasy hra naživo: www.gawain.pc-slany.cz
Na hlavní stránku - Píše Yuhů - Mail: dusan@pc-slany.cz
Smrt vtipným skřetům!